Konkursai socialiniuose tinkluose – už ar prieš?

Atgal

Nors nardantiems reklamos platybėse atrodo, kad ši tema jau seniai išsemta, tačiau iš praktikos matome, kad tai vis dar aktualus klausimas pradedantiesiems specialistams bei verslininkams. Taigi, šiame straipsnyje apžvelgsime konkursų pliusus ir minusus, kad patys galėtumėte įsivertinti ir priimti geriausią sprendimą savo verslo komunikacijos strategijoje. 

Facebook ir Instagram konkursų taisyklės

Visų pirma reikėtų žinoti, kad Facebook bei Instagram konkursus, kuriuose raginama pamėgti puslapį, pasidalinti/ pakomentuoti/ pamėgti įrašą ir kitaip dirbtinai rinkti sekėjus yra draudžiami. Visi socialiniai tinklai už verslo turinio sklaidą nori gauti pinigų (dėl to yra siūloma pirkti mokamą reklamą), o taip pat skatina dalintis vertingu turiniu (kuris kažin ar toks bus rengiant konkursą). 

Baudos už nelegalių konkursų rengimą

Kad suprastumėte kuo rizikuojate, aptarsime ir galimas soc. tinklų nuobaudas. Dažniausiai soc. tinklai nepraneša, kad jus nubaudė, bet tai padaro. Paprasčiausia nuobauda yra nematomas draudimas (angl. „shadow ban“) – tai organiško ir mokamo pasiekiamumo (angl. reach) sumažinimas, nors jūs ir toliau galite valdyti savo paskyrą, tačiau įrašų beveik niekas nemato. Didesnė nuobauda – tikras uždraudimas (angl. „ban“) – tuomet jūs prarandate galimybę valdyti savo paskyrą, atsakinėti į žinutes, komentarus, skelbti įrašus ir pan. Tai gali trukti 1-3 mėnesius.

Dirbtini sekėjai nenaudingi Jūsų paskyrai

Be to, yra ir daugiau grėsmių. Dirbtinai išpūsti sekėjai mažina organinį jūsų turinio pasiekiamumą. Įsivaizduokite, kad jūsų paskyra turi 1000 sekėjų. Organiškai (be mokamos reklamos) jūsų skelbiamą turinį pamatys vidutiniškai apie 6 proc. puslapio sekėjų, tai yra apie 60 žmonių. Tai, be abejo, yra labai mažas skaičius, tačiau manykime, kad šiuo metu jūsų sekėjai yra jūsų tikslinė auditorija.

Jeigu bendrą sekėjų skaičių išpūstume nuo 1000 iki 2000, jūsų turinį organiškai pamatytų vidutiniškai jau 120 žmonių, tačiau tai nebūtų kokybiška auditorija. Galbūt net visi 120 vartotojų, kuriems Facebook ar Instagram parodytų jūsų įrašą, būtų vykusio konkurso dalyviai, kurie niekada ir neplanavo pirkti jūsų prekių ar paslaugų. Tokie vartotojai nėra vertingi ir jie mažina tikslinės auditorijos pasiekiamumą. 

„Fake“ konkursų dalyviai

Egzistuoja ir kita problema, su kuria susiduriama organizuojant konkursą. Tai etatiniai konkursų dalyviai, po kurių anketomis slepiasi tas pats žmogus, kuris susikuria krūvą netikrų paskyrų, o laimėtus prizus parduoda. Nors galbūt sunku tuo patikėti, bet tikrai yra tuo besiverčiančių žmonių. Būtų gaila, jei jie taptų paskyros sekėjais ar netgi laimėtų jūsų įsteigtą prizą. 

Kartais verta rizikuoti

Nepaisant visų aukščiau išvardintų rizikų, kartais pasiūlome surizikuoti!

Pavyzdžiui, jei tai nauja Facebook verslo anketa, o verslo tikslinė auditorija yra labai plati. Tokiu atveju nebūtų gaila netgi prarasti anketos, nes į ją dar neįdėta jokio įdirbio. Plati auditorija padiktuoja, kad prekes ar paslaugas gali pirkti tiek 20 m. Sandra iš Kauno, tiek 70 m. Stasys iš Kėdainių, todėl surinkti sekėjai vėliau teoriškai kone visi galėtų tapti pirkėjais. 

Taip pat verta apriboti konkurso taisykles, kad paslaugą galės panaudoti tik jame dalyvavęs asmuo (paspauga negali būti parduota ar kitaip perduota). Tokiu atveju, apsisaugoma nuo prizų pardavinėtojų. 

Taip pat turėkite omenyje, kad konkursai iš savęs nėra draudžiami, jei jie neskatina dirbtinai surinkti sekėjus. Galima pagalvoti apie konkursų rengimą, kurių tikslas būtų leistinas, pvz.: skatinti siųsti nuotraukas su jūsų preke/ vienam iš dienos pirkėjų grąžinti sumokėtus pinigus/ padėti sugalvoti naujos prekės pavadinimą ir pan. Įjunkite fantaziją, gerai apgalvokite taisykles ir konkursą siekite su savo prekės ženklo kuriamu įvaizdžiu!

Jeigu reikėtų pagalbos ar patarimų planuojant savo socialinių tinklų komunikaciją, visada galite kreiptis į mus! Susisiekite.